بدنسازی و تجهیزات ورزشی

نکاتی که باید در رابطه با ورزش در دوران قاعدگی بدانید

شاید این موضوع آخرین چیزی باشد که در دوران قاعدگی بخواهید انجام دهید اما ورزش کردن می تواند به رفع علائم قاعدگی که شما را کلافه خواهد کرد کمک کند. استیسی سیمز دکترای فیزیولوژیست ورزشی توضیح می دهد که فعالیت بیشتر به معنی ثبات بیشتر و یک دوره ی قاعدگی بهتر خواهد بود.
 علائم قبل از شروع و یا در دوران قاعدگی انواع مختلف دارد و ار فردی به فرد دیگر متفاوت است اما ۲ نشانه که خیلی از زنان آن را تجربه می کنند و بسیار شایع است، یکی تورم در ناحیۀ شکم و دیگری افسردگی است. نکته ی این موضوع اینجاست که با ورزش کردن بدن به تعریق می افتد و عرق کردن تا حدودی باعث دفع برامدگی های نامناسب جلوی شکم می شود همینطور انجام فعالیت ورزشی باعث ترشح مایع اندورفین در بدن شده که در روحیه ی فرد تاثیر خواهد گذاشت که همین امر شاید سبب شود تا تاثیرات علائم قائد قاعدگی را کمتر احساس کنید. تحقیقات نشان داده هرچه سطح تناسب اندام و ورزش بیشتر باشد علائم ناشی از قاعدگی کمتر بروز خواهد کرد.

شاید بهترین زمان برای برای انجام تمرینات سنگین ( HIIT ) است
بهترین ورزش در دوران قاعدگی چیست؟ تمرینات HIIT ، استیسی سیمز می گوید : زمانی که شما پریود می شوید ، هورمون استروژن و پروژسترون آزاد می شود و برهمین اساس زنان می توانند کربوهیدرات/گلیکوژن را راحت تر جذب کنند. از طرفی دیگر زمانی که سطح هرمون پروژسترون شما بالاست و به نوعی بدن در حال سوزاندن چربی های خود است مواد و انرژی بیشتری را می تواند جذب بدن کند.
در ادامه باید بگویم که بسیاری از زنان ورزشکار که موفق به کسب مدال طلا در مسابقات المپیک شده اند در دوران قاعدگی به سر می بردند. شاید انتشار این آمار باعث شد متخصصان طور دیگری به موضوع نگاه کنند و پس از تحقیقات بسیار این نتیجه را گزارش کنند که دوران قاعدگی یک محدودیت برای زنان نیست بلکه در برخی از زنان می تواند حتی عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد. اما ممکن است همانطور که گفته شد و بر اساس تفاوت های ژنتیکی افرادی هم باشند که دوران قاعدگی آنها می تواند باعث شود که عملکرد آنها کاهش یابد.
اینکه چه تمرینی را انتخاب می کنید یا کدام تمرین بهترین است همگی بستگی به خودتان و سطح آمادگی جسمانی شما دارد. بسیاری از زنان ورزشکار گزارش کرده اند که در دوران قاعدگی تمرینات HIIT را بهتر از هر زمان دیگری اجرا کرده اند.

بدن را خنک نگاه می دارد
درواقع کم کردن درجه حرارت بدن به نوعی کاهش سطح هورمون است. دکتر سیمز می گوید: این امر باعث افزایش زمان خستگی می شود و به بدن اجازه خواهد داد تا گرمای بیشتری را بدون تحریک سیستم مرکزی اعصاب در خود ذخیره کند. بطور کلی در این دوران بدن گرما و رطوبت بیشتری را می تواند تحمل کند.

می توانید این دوران را آسان تر کنید
می دانید زمان قاعدگی شما در حال شروع شدن است ؟ قبل از اینکه علائم به سراغ شما بیاید جلوی آن را بگیرید. مشکلی نیست که چند داروی مسکن غیراستروید مثل: ناتروکسن و ایباپروفن ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از قاعدگی مصرف کنید. این کار به شما کمک می کند تا قبل از اینکه درد و علائم شما را از باشگاه رفتن بازدارد جلوی آن را بگیرید. اگر فراموش کردید بعد از اولین نشانه از درد و علائم دارو را مصرف کنید.
اما اگر دوست دارید که بدون استفاده از داروها دوره قاعدگی خود را آسان تر کنید بهتر است  بدانید که بسیاری از زنان که به طور منظم در برنامه های ورزشی شرکت کردند، این موضوع را که دردهای قبل و دورۀ قاعدگی آنها بسیار کاهش یافت را تایید کردند.

به خودتان سخت نگیرید و استراحت کنید
منظور از همه ی اینها این است که اکر واقعاً شرایطش را ندارید نیاز نیست خود را تحت فشار قرار دهید ، حتی یک قدم زدن ساده هم می تواند حال شما را بهبود بخشد. دکتر سیمز می گوید : بهترین انتخاب شما در چنین زمانی انجام حرکات سبک است که با استفاده از جریان خون التهابات را کاهش می دهد ، اما اگر احساس خیلی بدی دارید مشکلی نیست می توانید یکی دو روز استراحت کنید.
در نهایت ، اگر بطور مکرر با دوران قاعدگی خود مشکل دارید رجوع به پزشک و عمل کردن به تجویزات او می تواند به شما کمک کند ، همینطور بهتر است مشکلات و علائم ناجور دوران قاعدگی خود را تحت بررسی قرار دهید زیرا ممکن است نشانه ای از یک بیماری باشد.

 

این مطلب در تاریخ چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .